AYURVEDA

SOMA🌙SURYA ☀️ ANİLA 🌀

Selim Genişol / 01 Ocak 2021

Ayurveda bütünsel bir iyileşme ile yaşam formülünü oluştururken , evrenin varoluşunun insan doğasını anlamak konusunda ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. Evrende mevcut olan bütün enerjiler ve bunların birbirleriyle olan etkileşimlerinin istatistiksel verileriyle ,günümüzde astroloji de insanlığa bu bilginin ışığını yansıtarak rehberlik etmeye devam ediyor. Ayurveda , Astroloji ve Yoga bir bütünü anlamaya dair geçmişten günümüze uzanan en eski yaşam ilimleri olarak evrendeki işleyişin ,insan varoluşunun doğasının anlamak için ne kadar önemli olduğu konusunda birbirlerine destek çıkarak, kendimizi keşif yolculuğumuzda yolumuzu aydınlatmaya devam ediyorlar.

Ayurvedik felsefe ile yaşamı oluşturan üç büyük kaynak üzerine makrokosmosun oluşumunu incelerken , bunların insan varoluşundaki mikrokosmosta nasıl tezahür ettiğine gelin hep birlikte biraz daha yakından bakalım. Bunlar;

SOMA 🌙, SURYA ☀️ve ANİLA🌀

SOMA ay , SURYA güneş , ANİLA ise kozmik yaşam enerjisinin PRANA nın içerisinde bulunduğu atmosfer şeklinde güneş sistemi içerisinde yerini alıyor.

SURYA - GÜNEŞ ☀️, içinde bulunduğumuz güneş sistemini mevcut ışığıyla aydınlatan , ısıtan ve yaşam kaynağı olan güneşin, insan bedenindeki tezahürü ; değişimi ve dönüşümü gerçekleştirerek ısının ve metabolik aktivitenin kaynağı olan PİTTA doshadır . Ateş elementinin bedenimizdeki sindirime karşılık gelen ve AGNİ olarak tanımladığımız bu dönüştürücü gücü bizi hayatta harekete geçiren ve doğru çaba ile ilerlememize sebep olan, TAPAS ile ilişkisinden geçtiğimiz yazımda detaylıca bahsetmiştim . Spiritüel anlamda aydınlığa ve doğru farkındalığa ulaşmanın bu ateşin enerjisi ile mümkün olabileceğinden bize bahseden vedik kaynaklardan UPANİSAHDLAR da dış güneşin evrensel bilincin uyanışı , iç güneşimiz olan TAPASIN da bireysel bilincin uyanışına hizmetinden bahseder.

SOMA – AY 🌙, içinde bulunduğumuz güneş sisteminde ikinci büyük ışık olan AY ise güneşin aksine serin ve yansıtıcı bir enerji ile edilgen , dişil enerji olup , insan bedeninde yapıcı ve oluşturucu , büyüten ve doğuran , anabolik aktivitelerin kaynağı olan KAPHA doshadır. Dişil enerjinin kucaklayıcı tarafı , sevginin ve şefkatin , merhametin , duyguların vasıtasıyla ruhun derinliklerine açılan bir penceredir . Eril enerjinin dönüştürücü gücü bizim için ne kadar önemliyse , dişil enerjinin besleyici alanıyla bağ kurmak da bir o kadar önemlidir. NEKTAR olarak bilinen SOMA nın bizi sevgi ve şefkat enerjisiyle kucaklamasına izin vermemiz adına yaşam pratiğimizde teslimiyeti ve doğru çaba halinde olmayı hatırlarız. Yaşamsal Dengeyi bulmamız konusunda adeta bir anne şefkatiyle bize rehberlik eden bu dişil enerji, ruhun tekamülünde izlememiz geren yolu ve atmamız gereken adımları güven ve teslimiyet ile atarak ilerlememiz konusunda hayatımıza ışık tutar.

ANİLA - ATMOSFER 🌀, içinde bulunduğumuz güneş sisteminde yaşamsal enerjiyi ( PRANA )taşıyan atmosfer , bunun hareketini sağlayarak dünyadaki yaşam döngüsüne kaynak olur. İnsan bedeninde de yaşam enerjisinin akışını gerçekleştirerek bedene hayat veren VATA dosha, mikrokosmos olan insan bedeninde bu şekilde tezahür eder. Katabolik enerjisi ile serin bir yapıda yaşamın ve varoluşun canlılığını , evrensel bilgeliği ve zekayı , nefes kanalıyla bütün yaşam formlarına dağıtarak bireysel bilinç ile evrensel bilinç arasında uzanan en önemli köprü ve onunla kurduğumuz bağın kaynağıdır.

Evrenin doğasının eşsizliği ile bütün enerjiler denge ve uyum içerisinde var olurken , bu sistemin genel işleyişini anlamak kendimizi keşif yolculuğunda bize de rehberlik ederek fayda sağlayacaktır.

Ayurveda , Astroloji ve Yoga ile ilgili sormak ve danışmak istedikleriniz için bana ulaşabilirsiniz .

NAMASTE🙏🏻