AYURVEDA

🔥PİTTA SENİ ÇAĞIRIYOR 🔥

Selim Genişol / 01 Ocak 2021

Yaz aylarının başlamasıyla yükselen ısı ve nem PİTTA DOSHA nın da bedenimizde artışına sebep olurken içten yanmalı ve dıştan terlemeli sıcak ve güzel bir yaz bizleri bekliyor. Özellikle ısının yükselmesi ile daha fazla sıvı kaybederek daha halsiz yada yorgun hissettiğimiz zamanlar olması çok normal. Sıvı tüketimini bu dönem içerisinde dikkat ederek gerektiği kadar sıvı alımına özen göstermek gerekirken , çok buzlu ve soğuk sıvı tüketimden de kaçınmamız gerekmektedir .
Yazın ayurvedik olarak uygulayacağımız en önemli stratejilerden bir tanesi bedenin içini sıcak dışını serin tutmak adına bir beslenme düzeni oluşturmaktır . Çok miktarda tüketilen buzlu ve soğuk gıdalar sindirim ateşi olarak tanımladığımız AGNİ ye iyi gelmeyerek , sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyerek ve dolayısıyla sağlık problemleri ile , bağışıklık sisteminin zayıflaması sonrası oluşabilecek yaz nezleleri , boğaz şişkinlikleri gibi rahatsızlıklar yaşamamız konusunda YAZ aylarını yatak döşek yatarken kendimizi bulamamız mümkün olabilir.
Özellikle beden tipi PİTTA olan kişiler bu yanmayı daha da yoğun hissederek , daha fazla terleyebilir , mide yanmaları asidite , ciltte yanma ve kaşınmalar oluşabilir , acele ve telaş içerisinde sabırsız ve öfke çıkışları ile yükselen ateş elementinin değişik psikolojik etkileri de gözlemlenebilir.
Doğanın bize sundukları ile yaz beslenmesinde , karpuz , kavun , şeftali , üzüm , erik , kiraz gibi tatlı ve sulu meyveler , kabak ,maş fasulyesi , ıspanak , pazı ,tatlı biber , salatalık gibi serinleten yaz sebzelerinden kendimize hazırladığımız yaz yemekleri tüketmeliyiz. Kızartmalardan , alkol , kafein , kırmızı et , domates , aşırı baharatlı/hot spices ve acı tatlar ve turşu gibi fermente gıdalar gibi PİTTA dosha yı yükselten besinlerin tüketiminden olabildiğimiz ölçüde uzak durmakta fayda var. Yaz sezonunda yine nane , fesleğen ,rezene , kakule , kimyon , kişniş , zerdeçal gibi baharatların kullanılması özellikle yaz sıcağı açısından bir denge yaratacaktır.Özellikle egzersiz planlarında kendimizi çok tüketmeden sabah erken saatlerde , yada gün batımındaki zamanlarda yapılan yürüyüşler , doğa yürüyüşleri , yüzmek , yoga pratiklerinde aşırı ateş elementi vurgusundan uzaklaştığımız , HATHA ve YİN yoga pratiklerinin uygulanması yaz egzersizlerimizi daha da keyifli hale getirecektir.

Pranayama egzersizleri(nefes çalışmaları ) içerisinde de NADİ shodana gibi nefes dengeleyeci ve chandra bhedi , shitali ve shitkali gibi soğutucu nefes çalışmaları ile vücüt ısısını dengelemekte fayda var.

Bir kıvılcım yeter ben hazırım bak diyen PİTTA🔥 ile serinlediğimiz ve yazın tadını çıkardığımız bir sezon olsun .

Ayurveda hakkında bilgi edinmek , tavsiyerler ve Ayurvedik danışmanlık için bana www.selimgenisol.com üzerinden ulaşabilirsiniz .