AYURVEDA

İLKBAHAR İLE YENİLENEME VE UYANIŞ

Selim Genişol / 22 Mart 2021

Mevsim değişiminin en renkli ve enerjik olanıdır ilkbahar. Kış mevsiminin sona ermesiyle ve havaların ısınmasıyla doğa da uyanışa geçer. Karların erimesi toprağın yeniden verimli hale gelmesi , bitkilerin ve yeşilliklerin kendini göstermesi ile yenilenme , tazelenme gerçekleşir.

Ayurveda da Kapha sezonu olarak tanımlarız bu süreci , kış mevsiminin sonu ve ilkbaharın başlangıcıdır. Doğa içerisinde gerçekleşen uyanış ve tazelenme bedenimizde de gerçekleşirken , burun akıntıları , alerjiler , bahar nezlesi ve soğuk algınlıkları durumları ile de çokça karşılaşırız. Kendimizi sıcak tutmaya özen göstermeli ve sıcakların artışı ile birlikte yaz modumuza geçmek konusunda aceleci davranmamalıyız.

Beslenme düzeninde kapha yoğunluğu içeren süt ve süt ürünlerinin , hamur işi gıdaların , tatlı , krema , dondurma gibi besinlerin mümkün olduğunca tüketilmemesinde fayda var . Daha çok sıcak , kuru ve hafif besinlerin , özellikle bu sezonda çıkan ısırgan otu , taze yeşillikler ve yeşil yapraklı sebzeler ve enginar gibi besinlerin , sebze yemekleri ve et /sebze çorbalarının tüketilmesinde fayda var. Vücut ısısını muhafaza etmek adına , zencefil , tarçın ve karanfil ile hazırlayarak demlediğiniz çayları tüketebilirsiniz.

Egzersiz olarak daha çok kardiyo pratikleri , doğa içerisinde yapılan tempolu yürüyüşler , dinamik yoga akışları ( vinyasa , güneşe selam serileri ve geriye bükülme pratikleri vs. ) , ısı yaratan dinamik nefes çalışmaları ( kapalbhati , bhastrika gibi ) yapılması yükselen kaphayı dengelemek adına faydalı olacaktır.

Bahar mevsimi tazelenme ve arınma için de çok doğru bir zamandır. Özellikle daha ağır ve yağlı bir beslenme ile geçen kış mevsiminin sonunda , bedenimizde de kış boyunca biriken toksinlerin temizlenmesi ve özellikle karaciğerin desteklenerek arındırılması için en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz. Bahar mevsimindeki ayurvedik arınma ile sindirim sistemine ve en önemli arındırma organımız olan karaciğere destek olacak bir beslenme programı oluşturarak , bedenimizdeki kış mevsimi yüklerinden arınıp , yaz mevsimi için gereken enerjiyi toplamayı hedefleriz.

19-25 Nisan tarihleri arasında yapmayı planladığım Ayurvedik Arınma Programının detaylarını sizlerle ilerleyen günlerde paylaşıyor olacağım .

Ayurveda hakkında bilgi edinmek , ayurvedik beden tipinizi öğrenmek, tavsiyerler ve Ayurvedik danışmanlık için bana özelden ulaşabilirsiniz