YOGA

Çaba ~ Teslimiyet

Selim Genişol / 01 Ocak 2021

Yoga felsefesinde ABYHASA ve VAİRAGYA olarak çıkıyor karşımıza . İslam felsefesinde ise TEVEKKÜL ( ilk defa bir şeyi toplayıp kısaltmışız bu arada 😅) Eylemlerimiz içerisinde istikrarlı bir çaba halinde olmanın dönüşüm etkisi yarattığından söz ediyor bize bu kaynaklar . Hayatımız ile ilgili hangi konuda istikrar sağlarsak, dönüşüm kendiliğinden gerçekleşiyor aslında , bunun illa bir spiritüel pratik yada ulvi bir amaca hizmet etmesine gerek yok .

Ancak sorgulanması gereken konu NE KADAR ÇABA ? evet kendini tüketmek ve kül olmak adına kendini görmezden gelip hedef odaklı bir körlük halinden uzak olmalı insan . FARKINDA olmalı yaptığı şeyin hayatında neye hizmet ettiğini . Onu besleyen şeyler, onu dönüştüren şeyler konusunda bir denge yaratmalı hayatında .

Sonrasında karşımıza TESLİMİYET çıkıyor ki , hiç alışkın olmadığımız bir konu 😅 genelde kontrol etmek ve yönetmek üzerine kurguluyoruz kendi hayatımızı ve Teslimiyet bize acizlik gibi görünüyor . Peki ya Teslimiyet kime ve neye ? Nasıl olacak ? Aslında istikrarlı çaba halinin sonuçlarından bağımsız bir niyetle yapılmasından bahsediyor bize Burda . Elde etme hırsının gözümüzü kör etmesinden kaçınmak ve beklentisizlik içinde bir uygulayıcı olmayı denemek .

Bir damlayken, akıntıyı yönetmeye çalışmadan onunla birlikte akma hali aslında belki de vermeye çalıştığı mesaj …

Namaste 🙏🏻🦋